فایل ورد مقاله مدل سازي مطلوبيت زيستگاه پايکا به روش تحليل عاملي آشيان بوم شناختي (ENFA) (مطالعه موردي منطقه حفاظت شده لشگر در، استان همدان)

لینک دانلود

فایل ورد مقاله مدل سازي مطلوبيت زيستگاه پايکا به روش تحليل عاملي آشيان بوم شناختي (ENFA) (مطالعه موردي منطقه حفاظت شده لشگر در، استان همدان) دارای 12 صفحه می باشد و دارای تنظیمات در microsoft word می باشد و آماده پرینت یا چاپ است

فایل ورد فایل ورد مقاله مدل سازي مطلوبيت زيستگاه پايکا به روش تحليل عاملي آشيان بوم شناختي (ENFA) (مطالعه موردي منطقه حفاظت شده لشگر در، استان همدان) کاملا فرمت بندی و تنظیم شده در استاندارد دانشگاه و مراکز دولتی می باشد.

توجه : در صورت  مشاهده  بهم ريختگي احتمالي در متون زير ،دليل ان کپي کردن اين مطالب از داخل فایل ورد مي باشد و در فايل اصلي فایل ورد مقاله مدل سازي مطلوبيت زيستگاه پايکا به روش تحليل عاملي آشيان بوم شناختي (ENFA) (مطالعه موردي منطقه حفاظت شده لشگر در، استان همدان)،به هيچ وجه بهم ريختگي وجود ندارد


بخشی از متن فایل ورد مقاله مدل سازي مطلوبيت زيستگاه پايکا به روش تحليل عاملي آشيان بوم شناختي (ENFA) (مطالعه موردي منطقه حفاظت شده لشگر در، استان همدان) :


محل انتشار: اولین همایش سراسری محیط زیست، انرژی و پدافند زیستی
تعداد صفحات:12
نویسنده(ها):
سعید خاکی صحنه – دانش آموخته کارشناسی ارشد محیط زیست، دانشکذه منابع طبیعی و محیط زیست، دانشگاه ملایر،ایران
زهرا نوری – دانش آموخته کارشناسی ارشد زیستگاه ها و تنوع زیستی، دانشگاه آزاد اسلامی، واحد لاهیجان، ایران
محمد دهداردرگاهی – استادیار، گروه محیط زیست، دانشکده منابع طبیعی، دانشگاه آزاد اسلامی واحد لاهیجان
ندا بهداروند – دانش آموخته کارشناسی ارشد محیط زیست، دانشکده منابع طبیعی، دانشگاه تهران، ایران

چکیده:
پایکای افغانی (Ochotona rufescens) گونه ای از راسته خرگوش سانان می باشد که در مناطق کوهستانی ایران، افغانستان، پاکستان و جنوب غربی ترکمنستان پراکنش دارد. در پژوهش حاضر مطلوبیت زیستگاه این گونه در منطقه حفاظت شده لشگر در طی سال های 1389 تا 1390 بررسی گردید. به منظور مدل سازی زیستگاه این گونه از روش تجزیه و تحلیل عاملی آشیان بوم شناختی در نرم افزار بایومپر استفاده شد. در این مطالعه از نقاط حضور گونه به عنوان متغیر وابسته و از لایه های اطلاعاتی شامل نقشه طبقات شیب، جهت، فاصله تا جاده، فاصله تا روستاها، تنوع پستی و بلندی ها (ژئومورفولوژی) و پوشش زمین به عنوان متغیر مستقل استفاده شد. نتایج مطلوبیت زیستگاه به دست آمده و مشاهداتی که طی دوره پژوهش صورت گرفت نشان می دهد که زیستگاه انتخابی پایکای افغانی مناطق صخره ای و زمین های مرتعی کم تراکم با فاصله زیاد از جاده و روستا و به طور عمده در دامنه های توده سنگی با شیب زیاد (شیب های 30 تا 60 و بیشتر از 60 درصد) و تخریب مکانیکی شدید و پهنه های واریزه ای می باشد. همچنین نتایج آنالیزها نشان داد که پایکاها در این منطقه، زیستگاهای حاشیه ای را انتخاب می کنند و آشیان بوم شناختی باریکی دارند.

توضیحات بیشتر